Plemienność, uważność, żywotność

wystawy i wydarzenia

o projekcie 

PLEMIENNOŚĆ - w czasach masowej produkcji, sztucznie pompowanego indywidualizmu, cyfrowej telekomunikacji zastępującej prawdziwą rozmowę, nasila się potrzeba głębszych i bezpośrednich relacji...

UWAŻNOŚĆ - we współczesnym, migotliwym świecie, nasze pragnienia są stymulowane przez filmy, konsumpcję, modę, aspiracje czy instagramowe wyobrażenia.... ŻYWOTNOŚĆ - w pogoni za nieustającym szczęściem i błogostanem...

Część zdjęć dzięki uprzejmości Galerii Wnętrz Domar:)

kategoria:
wystawy i wydarzenia
data:
June 13, 2019

PLEMIENNOŚĆ

W czasach masowej produkcji, sztucznie pompowanego indywidualizmu, cyfrowej telekomunikacji zastępującej prawdziwą rozmowę, nasila się potrzeba głębszych i bezpośrednich relacji. „Stoimy u progu wieku współodczuwania. Ludzie pragną zrozumieć swoje miejsce na świecie, znaleźć drogę do zadowolenia i szczęścia, szukają sposobu transformacji. (…) Od siły wzajemnej miłości i opiekuńczości zależy przetrwanie naszej planety i gatunku”. / James. R. Doty „Mózg i serce. Magiczny duet” 2016

Lidewij Edelkoort, legenda światowego designu mówi, że w tych pełnych chaosu czasach ukojenie znajdziemy w kręgu najbliższych. Najlepiej przy wspólnym stole.

Przy naszym stole posadziliśmy różne generacje krzeseł, a na stole ustawiliśmy różne wzory kamionki – od bardzo tradycyjnej, kobaltowej po nowoczesną czerwoną linię Roses Magdy Gazur.

UWAŻNOŚĆ

We współczesnym, migotliwym świecie, nasze pragnienia są stymulowane przez filmy, konsumpcję, modę, aspiracje czy instagramowe wyobrażenia. Dowodem na istnienie ciągłości rzeczywistości jest powrót do rzeczy prostych, kiedyś tak naturalnych jak: przygotowanie własnej lemoniady, ukiszenie ogórków czy przygotowanie ziołowej herbaty… i zatrzymanie się na chwilę. Kolekcjonowanie momentów z życia, skupienie się na własnych doznaniach powstrzymuje pęd i wprowadza rozwagę.

Zuzanna Skalska: Im bardziej cyfrowy świat, tym bardziej łakniemy bodźców zmysłowych. Musimy dotknąć i wiedzieć, że dotknęliśmy. (…)Chodzi o odkrywanie i odnawianie człowieka w człowieku. A do tego potrzebna jest cisza, do której zaczynamy uciekać z naszego bezustannie buzującego świata. Wtedy możemy wsłuchać się w samych siebie, obudzić zmysły, które świat cyfrowy w znacznym stopniu nam stępił.

ŻYWOTNOŚĆ

W pogoni za nieustającym szczęściem i błogostanem „…co roku produkuje się coraz lepsze środki przeciwbólowe, nowe smaki lodów, wygodniejsze materace i coraz bardziej uzależniające gry na nasze smartfony, żebyśmy czekając na autobus, ani przez jedną krótką chwilę nie musieli cierpieć nudy. Wszystko to za mało. (…) Drugi wielki projekt XXI wieku pociągnie za sobą przeprojektowanie homo sapiens, tak by mógł się cieszyć nieustanną przyjemnością. / Y. N.Harari „ Homo Deus. Krótka historia jutra” 2015.

Zuzanna Skalska: „Żyjemy obecnie w świecie VUCA (ang. volatility, uncertainty, complexity, ambiguity), czyli bezustannej zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. VUCA to skrót używany przez amerykańskich żołnierzy podczas działań wojennych w Afganistanie. Ten żargon wojskowy idealnie opisuje dzisiejszą sytuację na świecie. Popadamy w skrajności. Powiedziałabym, że cierpimy wręcz na dwubiegunową chorobę. Wywiad dla Wysokich Obcasów, 02.01.2019.

zobacz inne projekty

Skontaktuj się ze mną

Zadzwoń lub napisz do mnie, kolejnym krokiem będzie spotkanie (może być online) podczas którego omówimy warunki współpracy.

Sylwia Gulewicz - Wysocka

ikonka telefonu
+48 506 959 675
ikonka adresu mailowego
sylwia@architekci.art.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do mnie...

Dziękuję! Twoje zapytanie zostało prawidłowo wysłane. Postaram się odpowiedzieć w przeciągu 24h:)
Pozdrawiam ciepło
Sylwia GW
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie.